Skip links

Burun Estetiği Sonrası Bilmeniz Gerekenler

İlk Gün

1- Öksürmek, hapşurmak, ıkınmak gibi vücut basıncını arttıracak şeyler kanamaya neden olacağından kesinlikle yasak. Bu durumları engellemek genellikle sizin elinizdedir, ama elinizde olmadan engelleyemeyeceğiniz durumlar olabilir bu durumda da kesinlikle hemen tedavi edilmeye çalışılmalıdır. Böyle bir durum var ise bu 3 nedenden kaynaklanıyor olabilir ilki boğaz tahrişi: bu durumda boğazının acıyordur, tedavisinde ilk önce pastil verilir geçmez ise tanflex gargara sprey verilir. İkincisi ise mevsimsel allerjiniz var ise hapşurmanız olabilir bu durumda da hapşurmanın durdurulması için önce avil verilir, geçmez ise notta 10 mg verilir. Ikınma ise kabız iseniz olabilir, bu durumda osmolac şurup verilir.

2- Ameliyattan sonraki ilk 6 saat yatağınızda istirahat halinde kalınız, ayağı kalkmaya çalışmanız düşme tehlikenizden dolayı istenmemektedir. Ameliyattan 4 saat sonra yemeğiniz gelecek ve suyunuzu içeceksiniz, bu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve tansiyonunuzu düzenleyecektir. Bu aşamadan sonra ayağı kalkıp sadece oda içerisinde birkaç tur atmanız iyi olacaktır. Tuvalete ilk 6 saat kalkmanız gerekir ise ya hemşire hanımdan yatak başına kuvet isteyiniz ya da yakınınız ve hemşire hanımın desteği ile tuvalete gidiniz.

3- Damar yolundan size serum, antibiyotik, ağrı kesici, mide bulantı kesici, ve mide koruyucu gibi birçok önleyici ve iyileştirici tedavi uygulanmaktadır. Bunlara rağmen ağrınız var ise ilk önce dayanabiliyorsanız dayanın, çünkü daha fazla ilaç tedavisi böbreklerinize yük getirebilir, ama ağrınız size göre dayanılmaz seviyede ise hemşire hanım size ek ağrı kesici verecektir. Yatağınızın başında hemşire çağırma butonu mevcuttur, o butona bastığınızda hemşire hanıma ikaz uyarısı gidecektir ve hemen yanınıza gelecektir.

*Buruna dokunduysak

Burun ucunuzda bir gazlı bez olacaktır bu burnunuzdan gelen sızıntıyı almaktadır, eğer gelen sızıntı ile dolar ile hemşire hanım bunu sizin için değiştirecektir. Göz çevresine buz uygulaması yapılarak ameliyat sonrası oluşacak olan şişlik minimum seviyede tutulmaya çalışılır. Buz uygulaması ameliyattan hemen sonra başlar ve sabaha kadar devam eder, 15 dakika buz uygulaması, 45 dakika ara verilerek bu uygulama yapılır. Buzlar eriyip soğuk etkisini kaybettikçe hemşire hanım bunları değiştirecektir. Buzlar, eldivenin içine konur ve bu eldivenler de ıslak gazlı bez üzerinden cilde uygulanır.

Taburculuk

Sabah 07:00 de kahvaltınız gelecek, ve son kontrolleriniz yapılacaktır. 08:00 da taburculuğunuz gerçekleşecektir. Bu aşamadan sonra kullanmanız gereken ilaçlar

1- Antibiyotiğiniz (klamoks 1000mg tablet) günde 2 kez tok karnına, 7 gün boyunca kullanacaksınız.

2- Ağrı kesici ve şişlik indirici (parol tablet) günde 2 kez tok karnına, 7 gün boyunca kullanacaksınız.

3- Şişlik indirici (prednol 4mg tablet) günde 2 kez tok karnına, 7 gün boyunca kullanacaksınız.

4- Vitaminler (bromalin tablet ve arnica tablet) günde 2 kez AÇ karnına, 7 gün boyunca kullanacaksınız

5- Kremler (thiocilline, bepanthere, scarex, 100 faktörlü güneş kremi) pansumanınız alınıp yara açık bırakldıktan sonra ilk hafta yara yerine thiocilline, sonraki 2 hafta bepanthe sonraki 3 ay ise scarex sürülecek. Hepsi günde 2 defa uygulanmalıdır.

Kesinlikle Tüm yüzünüze değil, Sadece Kesi yerlerine ve fraksiyonel lazer uygulanan bölgelere 100 faktörlü güneş kremini gün boyunca birkaç kez derinizi güneşten koruyacak şekilde sürmeniz gerekmektedir. Bu uygulama 3 ay boyunca devam etmelidir.

Kontroller

3.gün Kontrolü

7.gün Kontrolü

2.ay Araması

1.yıl Araması

Öneriler

  • Ameliyattan 2 gün sonra vücudun ameliyat edilmemiş alanlarını yıkayabilirsiniz ama ameliyat sahasına ve kesi yerlerine asla su değmemesi gerekir. Ameliyattan 1 hafta sonra kesi yerlerinize su değebilir.
  • Ameliyat sonrası ameliyat sahasındaki şişlikler yapacağınız kibar lenfatik masajlar ile daha hızlı iyileşmesi sağlanabilir. Bu masaj için size video atılacaktır.
  • Ameliyattan 2 hafta sonra günlük yaşantınıza dönüp, işe başlayabilirsiniz.
  • Ameliyattan 4 hafta sonra uzun yürüyüşlere başlayabilirsiniz.
  • Ameliyattan 6 hafta sonra koşulara başlayabilirisiniz
  • Ameliyattan 8 hafta sonra gym ve training e başlayabilirisiniz.
  • Kesinlikle Tüm alana değil, Sadece Kesi yerlerine ve fraksiyonel lazer uygulanan bölgelere 100 faktörlü güneş kremini gün boyunca birkaç kez derinizi güneşten koruyacak şekilde sürmeniz gerekmektedir. Bu uygulama 3 ay boyunca devam etmelidir.

*Yüzünüze dokunduysak

Yüzünüze dokunurken kesinlikle tüm hareketler yukarı doğru olmalı, aşağı doğru bir itme hareketi yapılmamalıdır. Aksi halde yüz daha iyileşmediğinden dikişlerde gevşemeye neden olunabilir.

Yanakların üzerine yatmak1 ay boyunca yasaktır, yolcu yastığı ile ya da sırt üstü yatarak bu durum engellenmelidir.

*Burnunuza dokunduysak

Burun içini verilen spreyler ile günde 2 kez temizleyiniz.

Ameliyattan sonra gözlük kullanımı 2 ay yasaktır.

Buruna darbe kesinlikle ilk 2 ay alınmamalıdır, üzerine yatılmamalıdır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x

Doktor Adı - Soyadı

Öz Geçmişi

Uzmanlık Alanı

  • Uzmanlık Alanları
  • Uzmanlık Alanları
  • Uzmanlık Alanları

Eğitim Bilgileri

Eğitim Bilgisi vs