Skip links

FUE & Safir FUE Saç Ekimi

TAŞ TIP MERKEZİ

FUE & Saifr FUE Saç Ekimi

Saç ekiminde kullanılan yöntemler arasında en başarılı ve zirvede olan yöntem Fue yöntemidir. FUE yani foliküler ünite ekstraksiyonunun kelime anlamı kıl kökünün alım şeklini anlatmaktadır. Yani kıl kökünün tek tek alındığını bizlere tarif etmektedir. Fue yöntemi saç köklerinin lokal anestezi ile uyuşturulması ve ardından özel uçlu mikro motor cihazı yardımı ile tek tek alınarak saçsız bölgelere aktarılması işlemidir.

Fue yöntemi uygulanırken dikkat edilen en önemli nokta saç köklerinin ekimi yapılırken doğal saç çıkış yönüne doğru yerleştirilmesidir. Bu işlem ne kadar doğru olursa saçlarda o kadar doğal olacaktır. Fue yöntemi operasyonunda bir seansta yaklaşık olarak 4000-7000 arası saç teli alınacak olan bölgeden ayırtılarak yeni yerlerine ekilebilmektedir.

Fue yönteminde kesi yapılmaz ve dolayısı ile dikiş atılması da gerekmez. Bu yöntem hasta için hem operasyon anında hem de iyileşme sürecinde daha rahat olacağı bir yöntemdir. Operasyondan sonra herhangi bir iz kalmayacağı içinde en fazla tercih edilen yöntemlerden biridir. Fue yöntemi ile yapılan operasyonlar lokal anestezi yardımı ile yapılırken aynı zamanda operasyon esnasında aralar verilerek yapılır.

Fue yönteminden sonra iz kalır mı? Ağrı hisseder miyim?

Fue yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde kesi ve dikiş olmayacağı için hiçbir iz kalmayacaktır. İyileşme sürecinde de rahatlık sağlayan fue yönteminde iki gün sonra tamamen iyileşme görülecektir. Fue yöntemi ile yapılan operasyonlarda ne işlem anında ne de işlemden sonra hiçbir ağrınız olmayacaktır. Saç ekimi yaptırdıktan sonra istediğiniz şekilde yatabilirsiniz bu saç köklerinize zarar vermeyecektir. Operasyon anında hiçbir sinire ve damarlara zarar verilmeyeceği için kalıcı bir hissizlik yaşamayacaksınız.

Fue yönteminde saçların ne yöne uzayacağı ayarlanabilir mi?

Fue tekniği sayesinde 30-35 derece açı ile saç kökleriniz sağa, sola, arkaya ve öne doğru ekilmektedir. Dolayısıyla ekilen bu yönlere doğru da saçınız uzayacaktır. Fue tekniğinde cilt altından alınan saç köklerine hiç zarar vermeden saç dokuları çıkartılmaktadır. Fue tekniğinin diğer yöntemlerden farkı da burada ortaya çıkmaktadır. Çünkü hızlıca doku çıkartılmasının yanında ince olması hızlıca iyileşmeye yardımcı olmaktadır.

Fue yöntemi ile yapılan operasyonlarda saç köklerini hangi bölgeden alıyorsunuz?

Saç ekimi operasyonlarında önemli olan şey sağlıklı, sık ve estetik görünümde olan saç köklerinin enseden veya herhangi bir bölgeden alınması ve saçsız bölgelere ekilmesidir. Fue yönteminde de bu işlem daha başarılı olmaktadır.

Fue yöntemi ile yapılan saç ekimleri ne kadar doğal duruyor?

Fue yöntemi en doğal görüntüyü sağlamaya yardımcı olan bir yöntemdir. Yapılan operasyondan sonra saçınız son derece doğal gözükerek eski haline kavuşacaktır. Bunda en büyük etken alınan saç köklerinin size ait olmasıdır. Saç rengi ve yapısı size aittir bu sebeple de diğerlerinden farklı bir görüntü de olmayacaktır.

Fue yöntemi ile saç ekimi yaptırmak için saçlarımı kazıtmam gerekli mi?

Fue yöntemi ile saç ekimi yaptıracaksanız saç kökü alınacak olan bölgenin kısaltılması gerekmektedir. Bunun sebebi de saç kökü alınacak olan bölgede ki köklerin orantılı ve yüksek sayıda alınabilmesini sağlamasıdır. Fakat kadınlarda fue yöntemi ile saç ekimi yapılacak ise saç kökü alınacak olan bölge ince bir şekilde tıraş edilir. Operasyonun ardından saçlar o bölgeye taranarak rahatlıkla saklanabilmektedir.

Safir Yöntemi

Ense bölgesinden alınan saç, ekim yapılacak bölgeye minik delikler açılması aracılığıyla ekilir. Safir yönteminde her saç teline özel boşluk açılır, bu sayede doğal görünüm elde edilir. Ekilen saç kökleri yerlerinden oynamaz. Her saç teline özel boşluk açılmasından dolayı daha sık bir görünüme sahip olunur. Standart bir saç ekiminde, 1 cm2 alana ekilen kök sayısı 35-40 iken, Safir ekim tekniğinde yerleştirilen kök sayısı 70-80 köktür.

Safir yönteminde iyileşme süresi ne kadardır ?

İyileşme hızı oldukça yüksektir. Diğer saç ekim yöntemlerine göre hızlı bir iyileşme görülür. Yüzde ödem oluşma ihtimali de düşüktür.

Operasyon süresi ne kadardır ?

Ortalama operasyon süresi 6-9 saat arası değişmektedir. Dünyada çok az klinikte uygulanan Safir Perkutan Tekniği, Biyolife Hair Center uzmanlığı ve güvencesiyle Türkiye’de.

Saç Ekimi Sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

 • İlk gün ense bölgesinde sızıntılar olabilir ve bu durum
 • Ekimden sonraki ilk gün dinlenilmesi Başınızı 45 lik açı ile geriye doğru olacak şekilde uzanılmalıdır. Öne eğilmekten kaçınılmalıdır.
 • Ekim sonrasında ilk 5-6 gün seyahat yastığınızı boyunu destekleyecek şekilde takılmalı ve sırt üstü yatılmalıdır.
 • İlk 10 gün ekim alanını her türlü travmadan ve sürtmeden Açık alanlarda mutlaka size verilen şapka kullanılmalıdır. Şapka takılıp çıkarılırken, arabaya binerken ve kapılardan geçerken çok dikkat edilmelidir.
 • İlk 10 gün tişört yerine önden açılabilir gömlek tercih edilmelidir.
 • İlk 10 gün alkol ve sigara kullanmamalıdır.
 •  Yıkamadan sonra ekim alanında kabuklanmanın tamamen geçmiş olması gerekmektedir.
 • İşlem yapılan alanda uyuşukluk hissi ve kaşıntı olabilir ve 6 ay kadar sürebilir
 • İlk 15 gün deniz, havuz veya saunaya girilmez.
 • İlk 20 gün ağır spor yapılmamalıdır.
 • Ekim yapılan alana 40 gün traş makinası kullanılmaz.
 • Saç boyama işlemi bitkisel olmayanlarda 6 ay, bitkisel olanlarda 4 ay sonra yapılabilir.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x

Doktor Adı - Soyadı

Öz Geçmişi

Uzmanlık Alanı

 • Uzmanlık Alanları
 • Uzmanlık Alanları
 • Uzmanlık Alanları

Eğitim Bilgileri

Eğitim Bilgisi vs