Skip links

Meme Estetiği

Meme estetiği birçok çeşidi olan ve birçok nedenden dolayı yapılabilen bir prosedür olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek psikolojik gerek medikal nedenlerden dolayı yapılsın, meme estetiğinin etkisi büyüktür.

Meme Estetiği Nedir

Meme Estetiği; plastik cerrahide en sık kullanılan ameliyat türüdür. Direkt görünümün güvenine ve arzusuna göre şekillendiği için en iyi estetik ameliyatlardan biridir.

Günümüzde meme büyütme ameliyatı silikon meme protezleri kadar yağ enjeksiyonu veya kök hücre işlemi ile yapılabilmektedir. Ancak Yağ üretimi başlı başına bir doku olduğu için çekici görünse de verilen yağ vücutta görünmez ve çözülür. Bu büyümeyi yavaşlatır. Bu nedenle yağ enjeksiyonu tek başına meme büyütme ameliyatının hacmini sağlayamaz. Tüm bu nedenlerden dolayı silikon meme protezleri meme büyütme için en iyi araçlardır.

Meme Estetiğinde Neyi Hedefliyorsunuz

Test ağırlığı, boy, yaş ve vücut oranlarına göre meme şekli ve ağırlığı 2D ve 3D ölçümlerle kontrol edilir. Bu açıdan amaç meme asimetrisini düzeltmek, hacmi artırmak için implant kullanmak, meme dış yüzeyi, meme boyutu, sırt ve boyun ağrısı, duruş bozuklukları gibi faktörleri ortadan kaldırmak ve yenilemektir.

Yağ enjeksiyonu endikasyonları ve meme estetiği bu sonuçlara ulaşmak için seçeneklerden biridir. Ancak yağ enjeksiyonu endikasyon seçenekleri nedeniyle implantlar tercih edilen cerrahi müdahale olabilir. Göğüs büyütme ameliyatı, silikon için yaygın olarak önerilen tek yöntemdir. Damlalar, yuvarlak şekiller ve pürüzsüz yüzeyler gibi farklı silikon türleri vardır.

Ayrıca meme dikleştirme ameliyatı, mastopeksi ile aynı zamanda tercih edilir. Tümoriplazi ameliyatı yapılırken meme estetiği değerlendirildiğinde, önemli kilo kaybı, gelişim sorunları, meme kanseri gibi nedenler bulunduğu görülür. Fizyolojiye en uygun şekilde bu doğrultuda planlanan cerrahi müdahalelerdir. Hamilelik, doğum, emzirme ve sigara içme gibi faktörler kişinin gelişimini ve davranışını etkiler. Bu doğrultuda memeye gerektiği şekilde hedeflenerek boyutları elde etmek için tedavi edilir.

Kimler İçin Geçerlidir

Meme büyüklüğünden memnun olmayanlar, meme dolgusu olanlar, meme simetri problemleri olanlar, meme büyüklüğünde güven problemi olanlar veya bir veya iki memesini kaybedenler için çeşitli hastalıklar için meme estetiği ameliyatı önerilir.

Bunun yanı sıra dönem içerisinde meme estetiği yaptırmak sakıncalıdır ve doktorun gerekli bilgilere ihtiyacı vardır. Ayrıca doğumdan sonra emzirenlere meme estetiği planı ayrıca yapılmalıdır.

Meme estetiği isteyenlerin vücut geliştirme döneminin tamamlanmasını beklemesi ve kararlarını aceleyle vermemesi gerekir. Kilo vermeyi de düşünürken meme estetiğinin ertelenmesi de tavsiye edilir. Kilo alımı, implantı doğrudan etkilemiyorsa memeyi cezalandırabilir.

Meme Estetiği Ne Zaman Uygulanır

Meme estetiği, meme büyütme, yetersiz meme gelişimi, meme sarkması, hamilelik sonrası meme sarkması, meme büyümesi ve kasılması, bel-meme dengesizliği, kiloya bağlı meme sarkması vb. nedenlerle yapılabilir.

Meme estetiği ve asimetriyi düzeltmek için yaş 18-50’dir. Bu yaş grubu dışında ailesinin desteği ile medikal nedenlerden 18 yaşın altındaki kişiler için meme estetiği durumu söz konusudur. Aynı sırayla cerrah onayı ile meme estetiği 50 yaş üstü kişilerde sağlık durumu ve ameliyata uygun olup olmadığına bakılmaksızın düşünülebilir.

Memede biriken fazla yağların alınması için bir liposuction yöntemi uygulanarak jinekomasti olarak bilinen cerrahi müdahale de uygulanmakta, bu durumda farklı bir plan yapılmaktadır.

Meme Estetiğinin Türleri Nelerdir

Göğüs estetiği, daha rahat ve güzel görüntüler sunmayı ve sunulduğunda kendinizi daha iyi hissetmenizi amaçlamaktadır. Kök hücreyle meme estetiği de günümüzde tercih sebebi değildir. Bunun için tercih edilmekle birlikte yağ infüzyonu etiketleme yöntemi veya daha çok tercih edilen silikon implantlar tercih edilmektedir.

 • Meme Büyütme:

İmplantlar, memeyi büyütmek için kullanılan deneyimli meme başı, meme ölçüleri, ağırlık ve vücut başı boyutlarıdır. Fizyolojik sınırları belirlemek için hastalar ve doktorlar implantın şeklini ve boyutunu belirler.

 • Göğüs küçültme (meme küçültme):

Büyük göğüs rahatsızlığı, boyun ve sırt ağrısının bir yolu olabilir. Meme küçültme ameliyatı, meme dokusunun yapısını küçültebilir ve fazla yağ dokusunun daha hafif, daha sağlıklı ve daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlayabilir.

 • Mastopeksi:

Yaşa bağlı gelişimsel yapı kaybı, hormonal nedenler, hamilelik sonrası ani kilo kaybı ve emzirme gibi meme sarkmalarına neden olur. Dik bir muayene dikey kesi yapılır ve meme protezle kaldırılır.

 • Jinekomasti:

Erkek meme küçültme ameliyatı olarak bilinir. Hormonal nedenlerle memede biriken yağlar ve çeşitli hastalıklar jinekomastiye neden olur. Liposuction ile tedavi edilen hastaların anestezi altında 2-3 mm’lik bir tüpten yağ emmeleri beklenir.

Meme Estetiği Tekniği Nedir

Ayrıca, sağlandığında güzel görüntüler oluşturan estetik manipülasyonlarla çeşitli sağlık kullanımları için kaldırılabilir. Vücudun deforme olmuş kısımlarını onarmak için tercih edilen cerrahi müdahaledir. İnsanların doğurganlığının ve cinselliğinin sembollerinden biri olan meme, zihinsel, fiziksel ve estetik açıdan önemli bir rol oynar. Meme estetiği İstanbul şehrimizde en iyi şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Meme estetiği için tercih edilen cerrahi müdahalenin minimum hasarla sonuçlandırılması önemlidir. Bu yöntemle meme vücuda en iyi şekilde bakar. Ameliyat sırasında ortaya çıkan görünüşte estetik olamayan elementleri gizler. Bu yöntem aynı zamanda meme başı veya koltuk altından kesi yapılarak da yapılabilir. Ancak memede daha az deformasyon olan bir yöntem olduğu için meme altından kesi yapılması tercih edilir.

Ameliyat Ve İyileşme Süreci Nedir

Tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi meme estetiği ameliyatı için de uzman seçimi çok önemlidir. Hastane koşullarında ameliyat genel anestezi altında yapılır. Çalışma süresi 2,5 ila 3 saattir. Ameliyatta kullanılan ve en az deforme olacak şekilde tasarlanan yöntemler meme ucunda bulunur, ancak bu izler zamanla daha az görünür hale gelir.

Kişiye bağlı olarak 2 ile 6 hafta içinde yara izleri, şişlik, karıncalanma ve yanma hislerinin kademeli olarak kaybolduğu görülebilir. Ameliyatın yapılacağı bölge bandajlanır ve hasta korse üzerine yerleştirilir.

Göğüs kaslarının arkasına yerleştirilen bir protez onu daha da sınırlandırabilir. Postoperatif komplikasyonların varlığına veya yokluğuna bağlı olarak ağrı genellikle 2-5 gün içinde verilen ilaçlar ile giderilebilir. Kayseri meme estetiği klinikleri gelişmektedir ancak İstanbul bu konuda kendini kanıtlamış bir şehrimizdir.

Meme Estetiği Protez Bakımı

Dikişler 7-10 gün içerisinde alınacaktır. Mastopeksi için iyileşme süresi 6 haftaya kadar sürebilir ancak bu süre protezler için daha kısa olabilir. Günlük rutininize ne zaman dönmeniz gerektiği konusunda bilgi almak için cerrahınızla görüşün. Meme estetiği ekşi sözlük gibi kaynaklardan öğrenilmemeli, cerrah ve kliniklerden alınan doğru bilgilerle yönetilmelidir.

Bununla birlikte, genel egzersize bağlı olarak 3 ila 6 hafta boyunca yorucu egzersizlerden kaçının. Doğru beslenme, sigara içme ve sağım gibi ameliyat sonrası tedaviler iyileşme oranlarını azaltmaya yardımcı olabilir. İdeal kilonuzu koruyarak ve egzersize devam ederek cerrahi sonuçlarınızı uzun süre koruyabilirsiniz.

Silikon Meme Protezi Nasıl Uygulanır

Silikon meme protezleri beklerken vücut yapıları beklentileri ile birlikte değerlendirilir. Ameliyat öncesi meme şekli, doku uygulaması, cilt sertliği, meme başı yerleşimi vb. Tüm faktörler doktor tarafından değerlendirilerek hastaya bu bilgiler verilir. Tüm bu incelemelerden sonra hastaya yerleştirilen silikon meme protezlerinin boyutları kabaca belirlenebilir  . Meme estetiği nedir sorusunda silikonlar bu şekilde cevaplanır.

Silikon meme protezleri uzun ömürlüdür ve yırtılma ve sızıntıya karşı oldukça dirençlidir. Vücut içine silikon meme protezleri yerleştirildikten sonra vücut onu bir doku olarak görür, kapsül adı verilen bir yapının içine sarar ve ameliyat sonrasında silikonu içinde hissetmez.

Silikon Yerleştirilmesi

Diğer yöntemlerin dezavantajları olduğu için hastaya uygun değildir. Kasların arkasına yerleştirilen bir protezin doğru yerleştirildiğine inanılmaktadır. Aksine silikon meme protezi kas dokusu ile aynı düzlemde yerleştirilmelidir. Bu meme estetiği zamanla sarkmayan meme dokusudur.

Kasların arkasındaki meme uçlarına kalın silikon konulması zamanla silikonun doğru yerleşmemesine ve meme dokusunun kasların üzerinden kaymasına neden olarak zamanla doğal olmayan bir görünüme neden olabilir. Bu nedenle meme dokusu olan silikon meme protezleri özellikle kasların üzerine yerleştirilmelidir. Göğüs dokusu olmayan veya çok ince derisi olmayan silikonun tepeye değmemesi için protezin kasların arkasına yerleştirilmesinden başka çare yoktur.

Memenin Estetik Görünümü Neden Önemlidir

Dolgun, dik, düzgün büyüklükte bir meme, kadın güzelliğinin en önemli ürünlerinden biridir. Yapısal veya gelişimsel faktörler nedeniyle meme istenenden daha küçük, daha büyük veya sarkıktır. Bu psikolojik sorunlara neden olabilir. Meme estetiği olanlar bu sorunları çözebilmiş kişilerdir.

Yaşla birlikte, yerçekimi veren meme dokusu ve memede gevşeklik neredeyse kaçınılmazdır. Bir kadının hayatının çeşitli evrelerinde ortaya çıkan hormonal kilo alımına veya kaybına, hamilelik ve emzirme, meme dokusu morfolojisi kaybı meme büyümesi veya sarkmasına neden olabilir. İstenilen şekilde emzirme, güven eksikliği, kıyafet seçiminde güçlük, hatta depresyon gibi psikolojik; mizaç, kifoz, boyun ve belde fıtıklara ulaşan ağrı, omuz el ve kollarında sinir sıkışması, halsizlik ve egzersiz motivasyonunun azalması gibi fiziksel sorunlara neden olabilir.

Memenin Estetik Manipülasyonu

Memenin estetik manipülasyonu; Meme dokusundaki değişiklikleri ve deformiteleri ortadan kaldırır ve belirlenen kullanıcının memeyi şekillendirmesine olanak sağlar. Meme dokusundaki şekil kaybı, meme ucunun büyümesine neden olabilir. Bu durumda, çalıştırma nipeli de küçülür.

Meme estetiği ameliyatı birçok kadın için oldukça tatmin edici bir deneyimdir. Göğüs estetiği ameliyatı her yaşa uygulanabilir, iz bırakmaz ve son teknoloji ile uygulanır. Ameliyattan sonra kısa bir doğru iyileşme sağlanır ve yeni meme büyüklükleri ve şekilleri yıllarca korunabilir. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 600.000 kadın bu işlemi yaptırmaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatında Silikon Protez Kullanımı Hacim Arttırır

Meme büyütme ameliyatında silikon meme protezleri meme hacmini arttırır. Göğüs büyütme ameliyatı, dünyadaki en hızlı büyüyen kozmetik ameliyattır. 2010 yılında sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 300.000 kadına meme büyütme ameliyatı yapıldı. Ankete göre meme büyütme ameliyatı hastalar için en tatmin edici ameliyat oldu. Meme estetiği yorumlar bu kadar fazla kişide bile genellikle pozitiftir.

Meme büyütme ameliyatının amacı sadece memeyi büyütmek değil aynı zamanda kendisini şekillendirmektir. Hasta beklentilerinin yanı sıra uygulanacak protez seçiminde anatomi, vücut ve göğüs yapısı gibi faktörler de dikkate alınır. Yeni nesil meme protezleri; farklı kapasite, torba ve şekillerde geniş bir çözüm yelpazesi sunar.

Göğüs Büyütme Ve Dikleştirme

Sarkan memelerin tekrar dik duruma getirilmesi için yapılan cerrahi bir işlemdir. Göğüs (meme) dikleştirme ameliyatında; meme başı ihtiyaç duyulan yere hareket ettirilir ve meme şekillenir ve türetilir.

Meme büyükse fazla meme dokusu alınır ve küçükse silikon protez ile desteklenir. İri göğüslü kişilerde göğüsleri küçülten, doğum sonrası veya kilo verme sonrası çukur ve sarkma olan kişilerde büyüten meme estetiği dikleştirme ameliyatı gerekebilir.

Meme Küçültme Nasıl Yapılır

Göğüs, sırt ve omuzlarda şiddetli ağrı vardır ve zamanla omurga kalıcı olarak hasar görür. Memenin alt tarafı sürekli olarak terliyor ve tıkalıdır, bu da zamanla sinir bozucu hale gelebilir ve cilt sorunlarına neden olabilir.

Meme estetiği küçültme işleminin amacı memeyi vücutla orantılı olarak küçültmektir. Bu ameliyatlarda göğüsler de dik durur ve konik hale gelir. Meme küçültme ameliyatı meme bezlerini çıkarmaz ve ameliyat ertesi yıl emzirmeyi etkilemez

Kanser Sonrası Meme Rekonstrüksiyonu Nasıl Yapılır

Amerikan Kanser Derneği’ne göre, dünya çapında her yıl 1,3 milyon kadına meme kanseri teşhisi konuyor ve her yıl 465.000 kadın meme kanserinden ölüyor. Erken teşhisin yaygın kullanımı göğüs ölümünü azaltır ve yaşam beklentisini artırır.

Bu tedaviden sonra yaşam süresinin uzatılması giderek daha önemli hale gelir. Meme kaybı hastayı fiziksel, sosyal veya zihinsel olarak olumsuz etkiler. Meme onarımı ise yaşam, zihinsel ve fiziksel iyileşme sağlar.

Her yaşta meme estetiği ameliyatı yapılabilir ve elde edilen yeni meme boyutu ve şekli yıllarca korunur. Göğüste yapılan estetik ameliyatın ardından 3 hafta boyunca tel sütyen giyilmesini önlemek için sporcu sütyenine benzeyen ve tokalı bir sütyen giyilir. Ameliyat sonrası bir veya iki gün dinlenerek sosyal yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Göğüs Kaldırma

Göğüs sarkması, yumuşaklık ve şekil bozukluğu kadınların en çok duyduğu hikayelerdendir. Yağ ve sütten alınan meme dokusu, yapısında kusursuzdur ve yerçekimi, yaşlanma, kilo alıp verme, doğum, emzirme, sütyen yanlış kullanımı, ciltte boşluk veya gevşeme, sarkma ve kaygı nedeniyle aşırı yaşlanır. Dik görünümünü kaybeden bir kadın bu durumun sonucu olarak çözüm arayışını teşvik eder.

Zamanla yerçekiminin etkileri ve yaşlanmaya bağlı olarak cildin elastikiyetini kaybetmesi nedeniyle meme sarkar. Sık kilo alma, doğum ve emzirme işlemleri ve aşırı meme sarkıklığın erken yaşlanmasına neden olur.

Göğüs Sarkması Ameliyatsız Yöntemlerle Düzeltilebilir Mi

Sarkmayan bir memede meme başı, meme altındaki kırışıklığın üzerindedir. Hafif meme sarkması ile meme başı altındaki kıvrımlar yataydır. Daha fazla takılırsa, meme ucu bu çizginin altında olacaktır. Ameliyatsız meme estetiği masaj, krem ​​veya aletlerle gerçekleştirilemez.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Belirlenir

Meme ucunun konumu ve meme bezi ihtiyacı ölçülür. Hasta beklentileri değerlendirilir. Az miktarda sarkma varsa salgı bezi olarak kabul edilebilir. Göğüs altına silikon meme protezi yerleştirilmesi, memenin daha şişkin ve dik olmasını sağlayacaktır.

Gevşeklik çok büyükse ve meme bezleri yeterli ise meme küçültmede olduğu gibi düzelecektir. Gevşeklik çok büyükse ve meme bezleri yetersizse memenin eski haline kavuşturulması için her iki silikon protez de memeye yerleştirilir. Bu ameliyatın teknik olarak en zor meme ameliyatı olduğu bilinmektedir. Meme estetiği kesinlikle meme altına yerleştirilen protezin büyüklüğüne ve memede cilt iyileşme hızına göre belirlenir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır

Meme estetiği ameliyatından kaçınmak veya ek bilgi almak için meme büyütme ameliyatı yapabilirsiniz. Aradaki fark, meme bezlerinde küçülme olmamasıdır.

Göğüs dikleştirme hakkında ek bilgi için birçok meme küçültme tekniğine bakabilirsiniz. Meme bezlerine olan ihtiyaç çok yetersiz ise meme altına silikon protez yerleştirip meme küçültmeye benzer cilt bolluğu toplanır. Bu durumda Meme bezleri çıkarılmaz.

Ameliyattan Sonra Ne Beklenmelidir

Meme estetiği hemen sonrası kompresyon tedavisine başlayın. Spor sutyeni giyilir. İnce bant dışında diğer pansumanlar dikiş için kullanılmaz. Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler ameliyattan 24-48 saat sonra çıkarılır.

Bunları çıkardıktan bir veya iki gün sonra duş alabilirsiniz. Dikiş 15 gün sonra alınacaktır. Sporcu sütyenleri 4 hafta boyunca giyilmelidir. Bu sütyen, kas hafıza algısını güçlendirir ve ona yardım eder.

Emzirmenin ve sarkık memenin işlevi ameliyat için kullanılan tekniğe bağlıdır. Ancak emzirme sonrası meme biraz çöker.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Tekrar Sarkma Olabilir Mi

Meme ucundan sadece deri çıkarılabildiği için ameliyat sırasında meme başı ve kenarlarındaki çatlaklar giderilemez. Memeyi kaldırdıktan sonra meme altında sadece 3,5 cm’lik küçük bir yara izi kalır ve bunun altında mastektomi yapılır. Bu yara izi göğsünüzün altına gizlenebilir, böylece aldırmazsınız.

Alınan tekniğe bağlı olarak meme başının göğüste I, L veya T şeklinde bir yara izi vardır. Meme başı etrafındaki izlerden normal cilde geçişte renk farkı daha az belirgindir. Meme ucundan aşağıya inen dikey çizgi, en iyi iyileşen izdir. Meme estetiği ameliyatından 1 yıl sonra iz seçmek zordur. Önden veya yandan bakıldığında göğsün altındaki çizgi görünmez.

Meme Dikleştirme Ameliyatı İle İlgili Olası Sorunlar Nelerdir

Bu, gecikmiş yara iyileşmesi ve belirgin yara izleri (hipertrofik yara izleri-keloidler), sigara içen hastalar veya ailelerinde şiddetli yara izine yatkın kişiler gibi gruplarda ortaya çıkabilir. Bu hastalar birkaç özel yolla tedavi edilebilir.

Enfeksiyonlar, iltihaplanma, yara açıklıkları ve dikişler olabilir. Bu sorunlar zamanında çözülebilir. Açık dikişler tekrar dikilebilir.

Meme estetiği sonrası yağ nekrozu yani yağ dokusu ve erime olabilir. Bu nedenle yaralar veya dikişler arasında çapraz geçiş yapılmalıdır. Ameliyat sonrası dönemde memede ağrı, yanma ve batma hissi yaşanabilir.

Yüksek sarkık göğüslerde kafa korumalı uygulamada meme başını kaybetme riski vardır. Bu risk altındaki hastalar için meme ucunu yama şeklinde uygulama tekniğini tercih etmek uygun olabilir. Meme başı kaybı olan hastalar için dövme uygulanarak yöntem önerilmekte ya da meme ucunun yeniden yapılandırılması mümkündür.

Erkeklerde Meme Küçültme

Erkeklerde meme estetiği, aşırı gelişmiş veya genişlemiş bir memeyi (jinekomasti) cerrahi müdahale ile düzeltmek için yapılan ameliyattır.

Jinekomasti ameliyatı ile görünümünüzü iyileştirin, bu durum erkeklerde aşırı gelişmiş veya büyümüş bir memedir ve yaşın üzerindeki erkeklerde yaygındır. Fiziksel aktivitenizi veya durumunuzu gizleyecek yatkınlıkları olmasa bile, bazı erkekler için bu durum çok moral bozucudur. Jinekomasti şu şekilde tanımlanır:

 • Lokal fazla yağ
 • Aşırı beze benzeri doku oluşumu
 • Glandüler doku oluşumunun fazlalık ve lokal fazlalığının bir arada bulunması
 • Jinekomasti tek taraflı veya iki taraflı (her iki meme) olabilir.

Göğüs Küçültme Bana Uygun mu

Jinekomasti ameliyatı çok kişisel bir işlemdir ve başkalarının isteklerini karşılamak veya bu mükemmel görüntü şablonuna uyum sağlamak yerine sizin için yapılmalıdır.

 • Fiziksel olarak sağlıklıysanız ve normal kilonuz varsa
 • Gerçekçi beklentileriniz var ise
 • Meme büyümesi stabil ise
 • Göğüslerinizin olması gerekenden daha büyük olduğu fikrinden rahatsızlık duyuyorsanız

Bu meme estetiği araştırmalardan fayda sağlayabilir ancak gelecekte potansiyeli vardır. Erkek meme büyümesinin cerrahi olarak düzeltilmesi en iyi sonuçları verir: Alternatif tıp müdahaleleri ile durumunu düzeltemeyen erkekler için iyi bir seçenektir. Jinekomasti sonrası iyileşmeyi engelleyen ve yaşamı tehdit eden ciddi bir hastalığı veya tıbbi durumu olmayan erkekler için de düşünülebilir.

Bir Konsültasyon Sırasında Ne Beklemeliyim

Jinekomasti ameliyatının başarısı ve güvenilirliği, öncelikle muayene sırasında net bir umut beyanına ve tarafsız bir kuruluma bağlıdır. Sağlığınız, dilekleriniz ve yaşam tarzınız hakkında bazı sorular sorulur. Aşağıdakileri tartışmaya hazır olun:

 • Neden bu ameliyata ihtiyacınız var, beklentileriniz ve istediğiniz sonuçlar nelerdir?
 • Sağlığınıza, ilaçlarınıza ve önceki tedavilere karşı alerjiler
 • İlaçlar, vitaminler, şifalı otlar, alkol, tütün, steroidler dahil mevcut kullanım
 • Önceki geçirdiğiniz operasyonlar

Bunlara ek olarak cerrahınız;

Genel sağlığınızı, sağlığınızı ve risk faktörlerini önceden değerlendirmenize olanak tanır. Jinekomastinin temel nedenini bulmak için tanısal testler yapılabilir. İçinizde endokrin programlamanın kontrolü olabilir

Göğüslerinizi inceleyebilir, boyutları ve şekli hakkında detaylı ölçümler yapabilir, cildi değerlendirebilir ve etrafındaki areolayı kontrol edebilir. Tıbbi kaydınız için fotoğraf çekilir. Jinekomasti, potansiyel sonuçları veya potansiyel meme estetiği riskleri veya komplikasyonları hakkında konuşabilir. Plastik cerrahınız da işleminizin nerede yapılacağını sizinle görüşecektir.

Meme Küçültme Ameliyatı İçin İlgili Adımlar Nelerdir

Çok şiddetli jinekomasti vakalarında meme dokusunun aşırı ağırlığı memenin sarkmasına ve meme başını çevreleyen (koyu renkli) areolanın genişlemesine neden olur. Bu sitedeki çubukların konumu müdahale ile düzeltilebilir ve fazlalıkları azaltılabilir.

 • Anestezi

Meme estetiği sırasında rahatlık için ihtiyaç duyulan ilaçlar kullanılır. Seçenekler arasında sedatifler ve intravenöz olarak uygulanan genel anestezi bulunur. Doktorunuz size en uygun seçeneğin boyutunu önerecektir.

 • Liposuction

Jinekomasti, alttaki fazla yağ dokusundan hücre içi ise sadece liposuction çevrelenir. Bir düzeltme sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, birkaç küçük kesiden bir kanül (ince, kısa bir tüp) yerleştirilmelidir. Kanül kontrollü bir şekilde ileri geri hareket ettirilir, fazla yağ gevşetilir ve genellikle vakumla vücuttan atılır.

Çeşitli liposuction seçenekleri bulunmaktadır. Vakanız için en uygun teknik cerrahi müdahalenizden önce verilir.

Jinekomasti Seçenekleri

Areola küçülürse veya meme başı daha doğal bir erkek kontur tedavisi görürse uygulamada cutout tekniği kullanılmalıdır. Kesi, belirli duruma ve cerrahi tercihe bağlıdır.

Jinekomasti meme estetiği bazen hem liposuction hem de amputasyondur. Jinekomastiyi düzeltmek için yapılan müdahaleler değiştirilebilir. Kesi, memenin doğal hatlarının içinde gizli kalır, ancak görünür olabilir ve bunlar, göğüs küçültme müdahalesi için kaçınılmaz ihtiyaçtır.

Jinekomasti Ameliyatının Güvenilirliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Jinekomasti ameliyatı olmak çok kişisel bir karardır ve ameliyatın faydalarını sağlayıp sağlamayacağına ve olası risklerin ve olasılıkların sizin için kabul edilebilir olup olmadığına karar vermeniz gerekir. Plastik cerrahınız vücut cerrahisiyle ilişkili riskleri açıklayacaktır. Meme estetiği ameliyatı riskleri şu şekildedir;

 • İstenmeyen izler
 • Kanama (hematom)
 • Pıhtı
 • Enfeksiyon
 • Yaranın yeterince iyileşmemesi
 • Meme başı veya meme hissinde geçici veya kalıcı değişiklikler
 • Anestezi risk yönetimi
 • Göğüs çevresi ve büyük malformasyonlar
 • Deride renk değişikliği, kalıcı pigmentasyon, şişme, morarma
 • Cerrahi bant, dikiş malzemeleri ve yapıştırıcılar, kan ürünleri veya enjeksiyonlara karşı alerjiler
 • Göğüs asimetrisi
 • Deri altındaki yağ dokusunun ölümü
 • Sıvı toplama
 • Ağrının kalıcılığı

Doktoru Dinlemenin Önemi

Doktorunuzun size vereceği talimatlar başarınızın anahtarıdır. Cerrahi kesiğin iyileşme aşamasında aşırı stres, yıpranma ve yırtık devam etmemelidir. Doktorunuz size boyutlara nasıl dikkat etmeniz gerektiği konusunda talimat verecektir.

Meme estetiği öncesi yeni bir görüntünün heyecanını ve hayallerin gerçekleşmesini hissetmek çok doğaldır. Bu, duygularınızı bir plastik cerrahla paylaşmayı içerir.

Meme Küçültme Ameliyatında İyileşme Süreci

Meme estetiği sonrası kesi bandajlanır ve şişliği en aza indirmek ve göğüs konturunun iyileşmesini desteklemek için elastik bir bandaj veya destek cihazına ihtiyaç vardır. Bunu, deri altında toplanabilecek kan ve sıvıları tahliye eden ince bir tüple doldurmak gerekir.

Estetik yaptırma amacınız ne olursa olsun, önemli olan doktorunuza duyduğunuz güven ve yapabilme kapasitesine ve uzmanlığına inanmak olmalıdır. Meme ameliyatı hayatta bir kere yapmak isteyeceğiniz bir işlem olmalıdır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x

Doktor Adı - Soyadı

Öz Geçmişi

Uzmanlık Alanı

 • Uzmanlık Alanları
 • Uzmanlık Alanları
 • Uzmanlık Alanları

Eğitim Bilgileri

Eğitim Bilgisi vs