Skip links

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

TAŞ TIP MERKEZİ

Plastik ve Estetik Cerrahi

Kısaca Plastik Cerrahi ya da Estetik Cerrahi olarak bilinen Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi oldukça geniş bir alana sahip olup kısaca doğuştan ya da sonradan kazanılan deformitelerin ve şekil bozukluklarının düzeltilmesi ve tedavisi ile ilgilenir diyebiliriz. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi kısmı daha çok yapısal bozuklukları düzeltmeyi ve kaybedilen fonksiyonun kazandırılmasını amaçlar. Estetik Cerrahi ise güzelleştirme üzerinedir. Vücut imajının daha ideal ve göze hoş görünür olmasını amaçlar.

Uygulama Alanları:

Estetik Cerrahi

-Rinoplasti – Estetik burun ameliyatı

En çok yapılan estetik cerrahi operasyonlarından biridir rinoplasti. Bu operasyonla burun küçültülebilir veya büyütülebilir. Burun kemeri alınabilir, burun ucu kaldırılabilir veya inceltilebilir, burun tabanı daraltılabilir, burun delikleri küçültülebilir. Nefes alma problemleri giderilebilir.

-Otoplasti(Kepçe Kulak)

En sık rastlanan doğumsal kulak deformitelerinin başında kepçe kulak gelir. İdeal olan çocuk okula başlamadan hemen önce yapılmasıdır. Erişkin dönemde de yapılabilir. Ameliyat kesisi kulağın arkasında olduğundan herhangi bir iz görülmez.

-Yüz ve Boyun Germe

Kulak önünden saç içine doğru uzanan bir kesiyle fazla deri çıkarılarak sarkmış ve kırışmış yüz ve boyun üst kısmı gerilir. Gereken durumlarda alın germe, göz kapağı ameliyatları, kaş kaldırma, yüze ve dudağa yağ enjeksiyonu gibi ameliyatlarla birlikte yapılarak yüz gençleştirmenin daha mükemmel olması sağlanır.

-Blefaroplasti – Göz kapaklarının estetik ameliyatı

Yaşlanma, yerçekimi ve genetik faktörlerin etkisiyle alt ve üst göz kapaklarında kişiyi daha yaşlı, yorgun ve uykulu gösteren birtakım değişiklikler ortaya çıkar. Bu değişiklikleri ortadan kaldırma yöntemlerinden bir taneside blefaroplasti olmaktadır. Torbalanmış yağ dokularının alınması, sarkmış deri ve kas dokusunun çıkarılması kişiye daha dinç ve genç bakışlar kazandırır. Kaş kaldırma ameliyatı ile birlikte yapılırsa sonuç daha belirgin ve kalıcı olur.

-Memede Küçültme ve Meme Büyütme

Meme bir kadına kadınlığını hissettiren en önemli organlardan biridir. Estetik cerrahi operasyonları ile küçükse büyütülebilir, büyükse küçültülebilir, sarkıksa dikleştirilebilir, iki meme arasında asimetri varsa düzeltilebilir.

-Jinekomasti

Erkeklerde meme dokusunun büyümesi görsel olarak hastayı etkileyebilir ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Liposuction (yağ çekme) yöntemiyle ve/veya cerrahi olarak fazla meme dokusu çıkarılır.

-Karın germe, Kol germe, Uyluk germe

Özellikle doğum veya aşırı kilo kaybı sonrası oluşan gevşeme ve sarkmaların düzeltilmesidir. Bununla birlikte yağ fazlalığı da varsa liposuction ile birlikte yapılabilir. Gevşeyen kaslar sıkılaştırılır. Sarkmış deri ve yağ fazlalıkları çıkarılır. Uygulanan bölgeler daha sıkı, gergin ve düz bir görünüm kazanır.

-Vücut Şekillendirme ve Popo Estetiği

Aşırı kilo alıp veme durumunda cilt sarkar ve eski haline dönemez. Sosyal yaşamı ve özgüveni etkileyen bu durum ameliyatla giderilebilir. Fazla cilt kesilerek çıkarılır ve vücut yeni bir forma sokulmuş olur. Bazı hastalar popolarının daha dik ve büyük görünmesini isteyebilir. Yağ enjeksiyonu veya protez ile popo istenilen şekle getirilebilir.

-Yağ Çekme (Liposuction), Yağ Enjeksiyonu

Vücuttaki istenmeyen yağ birikimlerinin kanüller ve bir aspiratör yardımıyla dışarı alınması işlemidir. Bir zayıflama yöntemi olmayıp vücut şekillendirme operasyonudur. Eğer üzerindeki derinin yapısı uygunsa hemen her bölgeye uygulanabilir. Aynı zamanda alınan bu yağlar ihtiyaç olan başka yerlere enjekte edilebilir.

-Genital Estetik

Mutlu bir cinsel yaşamın sağlanmasında genital bölge estetiği önemli faktörlerden biridir. Sarkmış küçük dudakların küçültülmesi, gevşeyen ve sarkan büyük dudakların yağ enjeksiyonuyla doldurularak desteklenmesi ve vajinanın daraltılması mümkündür.

-Saç Ekimi

Saç kaybı olan kişilere, kişinin kendi saçlarını olabildiğince doğal ve kalıcı olacak şekilde dökülme alanı olan bölgelere nakletme işlemidir. Alanında uzman, tecrübeli teknik ekiplerce hijyen şartlarına dikkat edilerek yapıldığında kişide neredeyse hiç dökülmemiş gibi sağlıklı bir saç görünümü oluşturulabilmektedir.

-Dolgu, Kök Hücre Tedavisi, Lazer Tedavisi

Yaşlanan cilt sarkar ve esnekliğini kaybeder. Kırışıklıklar artar ve yılların yorgunluğu yüzümüze yansır. Dolgu ile cilde hacim verilir ve su tutma kapasitesi arttırılır. 

Rekonstrüktif Cerrahi

-Doğumsal anomaliler: Yarık dudak-damak, kepçe kulak, mikrotia (kulak yokluğu), hemanjiom, polidaktili, sindaktili

-Tümör: Deri kanserleri, deri lezyonları, doğumsal kitleler

-Travma: Yüz kırıkları, el yaralanmaları, replantasyon (kopan uzvun yerine dikilmesi), doku defektleri

-Yanık: Yanık tedavisi, yanık izleri, kontraktürler

-Tuzak nöropatiler, dupuytren cerrahisi, el cerrahisi

-Enfeksiyon sonrası doku defektleri

Doktor Adı - Soyadı

Öz Geçmişi

Uzmanlık Alanı

  • Uzmanlık Alanları
  • Uzmanlık Alanları
  • Uzmanlık Alanları

Eğitim Bilgileri

Eğitim Bilgisi vs