Skip links

Saç Ekimi İşlemi

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi, saçsızlığın oluştuğu yani dökülmelerin meydana geldiği alanlara saç köklerinin aktarılmasıdır. Saç ekimi işlemi, çeşitli sebeplerden saçlarını kaybetmiş insanların doğal ve estetik bir görünüm elde etmelerini sağlar. Genetik faktörler, hormonal bozukluklar, yaşlanma, stres gibi faktörler saçların dökülmesine yol açabilir. Saçlar, özgüven üzerinde de etkili olan, dış görünümü en çok etkileyen unsurlardandır. Bu sebeple, seç ekimi uygulaması tercih edilmektedir.

Peki, saç ekimi işlemi nasıl yapılır? Basitçe saç ekimi, kişilerin kıl köklerinin, dökülme yaşanan noktalara nakledilmesiyle gerçekleştirilir. Eğer kişilerin ensesinde, dökülmeye dirençli saçların kıl kökleri yeterli miktardaysa kullanılabilir. Bu kıl kökleri greft diye adlandırılır. Yeterli sayıda greft yoksa, kişinin göğüs veya kol kıllarından kıl kökü nakli sağlanabilir. Cerrahi işlem olan saç ekimi, güvenilir eller tarafından yapılmalıdır. Saç ekimi, uzman doktorlar ve deneyimli plastik cerrahlarla beraber hastane ortamında gerçekleştirilmelidir.

Saç Ekiminde Kullanılan Teknikler

Teknolojik gelişmeler ve çeşitlenen uygulamalarla birlikte, saç ekimi işlemi de birden fazla teknikle zenginleşmiştir. Başlıca kullanılan ekim yöntemleri, Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) ve Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) ‘dur. FUE yöntemi kesi olmadığı için son yıllarda en çok tercih edilen saç ekimi yöntemidir. FUT işlemi dikişli ve daha zorlu bir işlem olduğu için, kullanımı gelişen teknolojilerle birlikte giderek azalmıştır. FUE yöntemi de kendi içinde farklı uygulamalara ayrılmıştır. En kullanışlı saç ekim şekli olan FUE yönteminde, Saphire FUE ve DHI Fue olarak adlandırılmış farklı yöntemler de geliştirilmiştir.

Saç Ekimi Kimlere Yapılabilir?

Saç ekim işlemi, saçı dökülen, seyrekleşen ve saçları açılan kişilerin tercih edebileceği en güvenli ve kalıcı işlemdir. Saç ekim işlemi, erkek ya da kadın fark etmeksizin herkese uygulanabilir. Saçlarındaki açıklık miktarı zirveye ulaşmış ve hali hazırda aktif saç dökülmesi yaşamayan kişiler saç ekim işlemine daha uygundur. Bunu yanı sıra estetik kaygı sebebiyle seyrelmiş saçlarını dolgunlaştırmak isteyenlerin de yararlanabileceği bir uygulamadır. Saç ekimi yaptırmadan önce, kafa derisinde herhangi bir deri hastalığı varsa tedavi edilmeden işleme başlamak sağlıklı bir durum değildir. Gereken tedavi görüldükten sonra uzmana danışarak işlem yapılabilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x

Doktor Adı - Soyadı

Öz Geçmişi

Uzmanlık Alanı

  • Uzmanlık Alanları
  • Uzmanlık Alanları
  • Uzmanlık Alanları

Eğitim Bilgileri

Eğitim Bilgisi vs