Skip links

Human Papilloma Virus (HPV) Aşıları

Human papillomavirus (HPV), insanlarda siğil ve kansere neden olabilen bir virüstür. Günümüzde 100’den fazla tipi tespit edilmiş olmakla beraber bunlardan 15 kadarının kansere yol açabildiği bildirilmiştir.

Yol açtığı kanserlerden en önemli ve sık olanı, rahim ağzı (serviks) kanseridir. 

HPV erkeklerde çoğunlukla genital siğillere neden olurken nadiren penis kanseri, anal kanser, ağız ve gırtlak kanserlerine de neden olabilmektedir.

Önemli olan cinsel aktif süreç başlayıp, HPV ile vücut tanışmadan aşılamanın tamamlanmasıdır. Bu nedenle 9 yaşından itibaren kız ve erkeklere HPV aşısı yapılabilir. 

Kansere karşı koruma sağlayan HPV aşısının hem kız hem de erkek çocuklarımızda ergenlik dönemi aşı programı dahilinde 12 yaş civarında yapılmasını önermekteyim.

Uzun zamandır beklediğimiz 

Gardasil-9 (dokuzlu) aşı: Rahim ağzı kanserine yol açabilen HPV tip 16, 18, 31, 33, 45, 52 ve 58’e, ayrıca genital siğillere yol açabilen HPV tip 6 ve 11’e karşı koruyucudur.

İlk enjeksiyon sırasında 9 – 14 yaşında (14 yaş dahil) olan çocuklara 2 dozluk takvim, ilk enjeksiyon sırasında 15 yaş ve üzerinde olan çocuklara 3 dozluk takvim doğrultusunda uygulama yapılmaktadır. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x

Doktor Adı - Soyadı

Öz Geçmişi

Uzmanlık Alanı

  • Uzmanlık Alanları
  • Uzmanlık Alanları
  • Uzmanlık Alanları

Eğitim Bilgileri

Eğitim Bilgisi vs